Şoke Eden Olay! Morfin Verilmiş Yaşlı Bir Hasta, Hiç Tanımadığı Birinin Evindeki Yatağa Bırakıldı

Hastaneden morfin verilerek taburcu edilen yaşlı bir kadın, ambulans personeli tarafından yanlışlıkla bir yabancının evine götürülerek yatağında uyumaya bırakıldı.

Bir yerden düştükten sonra Birleşik Krallık’taki (BK) Lincolnshire’a bağlı Boston’daki bir hastanede yatan 83 yaşındaki Joyce Wright yanlışlıkla Sleaford’da yer alan, yaşadığı yerden yaklaşık 65 km uzaktaki başka bir hastanın evine ambulansla götürüldü.

Personel anahtar kutusunu kullanıp eve girdikten sonra Wright bir yabancının yatağına taşınırken, hastane personeli yapılan hatayı ertesi sabahki nöbet devri sırasında fark etti.

United Lincolnshire NHS (BK Ulusal Sağlık Servisi) Tröstü Hastaneleri ve East Midlands Ambulans Servisi (EMAS) soruşturma başlatarak Wright ve ailesinden “içten ve samimi özürler” dilediklerini açıkladı.

Personel, hatasını ertesi sabaha kadar fark etmedi (BBC)

Wright’ın oğlu Andy, olayı “kesinlikle şoke edici” diye nitelendiriyor.

Hastanın oğlu, “Karanlıktı ve annem ağrı kesici, yani morfin etkisindeydi ve tabii ki bu yüzden olanlar hakkında kafası biraz karışıktı” diyor.

Annem o sırada [nerede olduğunu] pek fark etmemişti ve elbette epey uykuluydu.

Andy kendisine, yan odada yatan ve taburcu edilmesi gereken hasta yerine annesinin bu mülke götürüldüğünün söylendiğini ifade ediyor.

O yatak başkasınındı, huzurevi gibi bir yer değil bu. Bunun yaşandığını düşünmek kesinlikle şoke edici.

Andy haberi aldığında “çok ama çok sinirlendiğini” ve çok daha kötü sonuçlar yaşanabileceğinden korktuğunu da sözlerine ekliyor.

Wright, düşme sonucu oluşan yaralanmalar nedeniyle Pilgrim Hastanesi’nde tedavi görüyordu (Geograph)

Artık hastaneye geri dönen Wright’ın, düşmesinin ardından iyileşmeye devam ederken “keyfinin yerinde” olduğu söyleniyor.

Oğlu kapsamlı bir soruşturma yapılması çağrısında bulunurken, hemşireleri ya da ambulans personelini suçlamadığını ama olayın, “herkesin maruz kaldığı baskıların sonucu” yaşandığını düşündüğünü sözlerine ekliyor.

United Lincolnshire NHS Tröstü Hastaneleri ve East Midlands Ambulans Servisi tarafından yapılan açıklamada “Her iki hasta ve aileleriyle görüşerek içten ve samimi özürlerimizi sunduk” diye belirtildi.

Bu olay, sunmak istediğimiz bakım standardının açıkça altında kalıyor. Böyle bir olayın bir daha tekrarlanmamasını sağlamak adına bir inceleme yürütülüyor.

Sleaford ve North Hykeham’ın Muhafazakar Milletvekili Caroline Johnson, NHS Tröstü’ne bağlı hastaneye ve ambulans servisine dilekçe yazarak “acil soruşturma” çağrısında bulunduğunu söylüyor.

Johnson, “Wright’ın yanlışlıkla başka bir hastanın mülkündeki bilmediği bir yere taburcu edilmesi ve muhtemelen rahatsızlıkları için gereken tedaviden yoksun bırakılması özellikle endişe verici” diyor.

Bu durum, tröstün bilinci yerinde olmayan veya güçsüz durumdaki hastaların doğru tedaviyi almasını nasıl sağladığına dair daha geniş çapta bir hasta güvenliği sorusunu ortaya çıkarıyor.

Hastalara kimliklerini gösteren bileklikler takılmalı ve hastaların uygun bakım ve tedaviyi almasını sağlamak için personel bu bileklikleri rutin olarak kontrol etmeli.

Kaynak: Independent Türkçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir