Havuçtan cilt sararabilir mi ve ne kadar tehlikelidir ?

Sarılıktan farklı olan nedir ?
Bu duruma karotenemi, karotenoderma veya karoten sarılığı denir. Ancak vücudun safra pigmenti bilirubinden kurtulmak için zamanı olmadığında gelişen “sıradan” sarılıktan önemli ölçüde farklıdır (eritrositlerin yok edilmesi sırasında oluşur).

Karotenemide semptomlar bile farklıdır:
cilt tamamen sarılaşır (sarılık ile – bronz);
çoğunlukla yalnızca yüz, ayaklar ve avuç içi renklidir;
gözlerin beyazları sararmaz;
hayati tehlikesi yoktur.

Bu durum ne kadar tehlikelidir?
Havuçlara geri dönelim: Kayısı, mango, portakal, mandalina, balkabağı, hurma ve tatlı patatesin yanı sıra onlar da beta-karoten pigmentini içerir. Bu, vücudun A vitamini sentezlemesi için ihtiyaç duyduğu bir provitamindir.
Beta-karoten karaciğerde emilir ve bu işlem aynı zamanda lipitleri de gerektirir. Çok fazla pigment varsa veya yağ eksikliği varsa, karaciğerin bunu işleyecek zamanı yoktur. Serbest karoten molekülleri kana girdiğinde dokular sararmaya başlar.

Ancak karotenemi sadece sağlık açısından tehlikeli değildir ve diyetin olağan şekilde düzeltilmesiyle “tedavi edilebilir”, aynı zamanda başarılması da zordur. Gerçek şu ki havuçlar yaklaşık 4 mg beta-karoten içeriyor. Ve sararmaya başlamak için kişinin birkaç hafta boyunca günde 20 ila 50 mg tüketmesi gerekir. Havuç açısından bu, günde yaklaşık 10 meyve demektir.
Bu nedenle prensip olarak havuçları gerçekten seviyorsanız endişelenmenize gerek yok. Ancak tek bir meyve veya sebzeye odaklanmak yerine dengeli beslenmek daha faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir