Dolar/TL’den yeni rekor! Durmuyor…

Dolar/TL kuru yüzde 0,5’i aşan yükselişle 27,76 seviyesini görerek yeni rekorunu test etti.

ABD tahvillerinde geri çekilme devam ederken, küresel piyasalarda dolar sınırlı da olsa artıda. Buna karşın Dolar/TL kurunda jeopolitik gelişmelerin yaşandığı ortamda yeni rekor test edildi.

Dolar/TL kuru yüzde 0,5’i aşan artışla 27,76 seviyesini gördü. Kurda rekor seviye görüldükten sonra 27,70 seviyesinde dengelenme sağlandı. Son bir ayda dolar/TL kurunda yüzde 3’ü aşan yükseliş kaydedildi.

Euro/TL kuru da 29,27 seviyesini gördü. Türkiye’nin 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 24,17 seviyesinde işlem görürken, Türkiye’nin risk primi de 408 baz puanda.

ABD’li bir yetkili, Türkiye’nin bölgedeki Kürt güçlerine hava saldırısı başlatmasından saatler sonra, ABD’nin Suriye’de Amerikan kara kuvvetlerine çok yaklaşan silahlı bir Türk SİHA’sını düşürdüğünü söyledi.

Bloomberg’in haberine göre yetkili, Amerikan kuvvetlerinin Türk mevkidaşlarını bölgede ABD birliklerinin varlığı konusunda uyarmak için defalarca aramasının ardından ABD’ye ait bir F-16 savaş uçağının insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

Yetkili, insansız hava aracının havadan karaya mühimmatla donatıldığını söyledi.

TRT’nin haberine göre aynı saatlerde, MİT, PKK/YPG’nin İçişleri Bakanlığı’na yönelik saldırısının bu ülkede planlandığının ve eyleme katılan teröristlerin bu bölgeden Türkiye’ye geçtiğinin belirlenmesinin ardından terör örgütünün Suriye’deki tesislerine ve yönetici kadrolarına yönelik operasyon düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir