Aşk Acılarının En Beteri: En Yakın Arkadaşı Eski Sevgilisi Olanların Acısını Hafifletmek İçin 10 Öneri

Dostlarımız canımızdan öte. Hele bir de en yakın dostumuz eski sevgilimizse… Bu kişiyle yolunuzu ayırdıysanız bu acıyı hafifletebilmeniz için bazı yollar var. Siz de bu yolları merak ediyorsanız içeriğe buyurun!

1. Bu acıyla baş edebilmek için önce durumu kabullenmelisiniz. Kabullenme acıyla baş edebilmenin ilk adımı.

O kişiyle aranızın bozulduğunu kabul ederek işe başlamalısınız. Kabul etmek bu üzüntüyü aşmak için gerekli. Bu gerçekliği kabul ettikten sonra bu acının geçici olduğunu unutmayın!

2. Bu acıyı yaşarken duygularınızı ifade etmeniz önemli.

Yaşadığınız zor zamanları atlatmak için yazmak iyi bir fikir. Duygularınızı bir günlüğe yazabilir ya da bir terapistten destek alabilirsiniz.

3. Sürekli kendinizi suçlamamalısınız. Bu dostluğun ve ilişkinin sona ermesinde her iki taraf da kendi açısından haklı olabilir.

Bittiği için kendinizi yiyip bitirmek olmaz. Bu durumu aşmalı ve kendinizi değersiz hissettirecek her şeyden uzaklaşmalısınız. Bu süreçte kendinize iyi bakmaya da devam etmelisiniz.

4. Yeni insanlarla tanışarak acınızı hafifletmeniz mümkün. Bu dönemde sosyal etkinliklere daha fazla katılarak yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışarak veya yeni hobiler edinerek bu acıyı çok daha kolay atlatabilirsiniz. Kaybettiğiniz dostluğun yerini bunlarla doldurabilirsiniz.

5. Geçmiş geçmişte kaldı, artık bugüne bakın!

Bunu artık arkada bırakın. Bu acıyı atlatmanın en önemli adımı geçmişte bırakabilmek. Sürekli o kişiyle yaşadığınız eski günleri düşünmek size sadece acı verir.

6. Özgüvenli olan insanlar acıları çok daha hızlı atlatabiliyor. Kendinize güveninizi artırarak bu acıyı hafifletebilirsiniz.

Kendinizi bu süreçte geliştirmeye çalışın ve kendi hedeflerinize odaklanın. Bu sayede yeni şeyler başararak özgüveninizi de artırabilirsiniz.

7. Bu süreçte çok zorlandığınızı hissediyorsanız bir psikologla görüşmenizde fayda var.

O kişiyi kaybetmenin acısı sizi çok derinden etkilediyse bir psikologla görüşmeyi düşünebilirsiniz. Böyle dönemlerde profesyonel destek almak süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olabilir.

8. “Zaman her şeyin ilacıdır” diye boşuna dememişler. Zaman geçtikçe bu acının azaldığını göreceksiniz!

Evet, şu anda bu acı çok taze ve size hiç geçmeyecek gibi geliyor olabilir. Ama inanın, her acı gibi bu acı da zamanla hafifleyecek. Zaman geçtikçe acının yoğunluğu azalacak ve daha iyi hissedeceksiniz.

9. Bu süreçte olabildiğince olumlu düşünmeye çalışın.

Olumsuz düşünceler, daha çok acı çekmeye neden oluyor. Kötü bir olay yaşasanız da yapmanız gereken hep pozitif düşünmek. Gelecekte daha iyi dostluklar kurabileceğinizi düşünerek bu durumun olumlu yanlarına bakmaya çalışmalısınız.

10. İyileşme süreci tam bir sabır işi. Tamamen iyileşmenin zaman alabileceğini ve sabır gerektirdiğini unutmayın!

İyileşme sürecinin inişli ve çıkışlı olabileceğini de unutmayın. Bu süreç hep iyi gitmeyebilir, bazen düşüşler de olabilir. Bunu düşünerek sabır göstermeniz bu sürecin kolay geçmesinin anahtarı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir