Çocuklarınıza Örnek Olarak Gösterebileceğiniz Türklerde Bugün: Botanikçi Asuman Baytop

Çocuklarınıza örnek olarak gösterebileceğiniz Türkler serisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde nispeten daha az bilinen ama uluslararası üne sahip kişileri içeriğimize konu etmeyi planlıyoruz. Bu konuda sizlerin de önerileri olursa bekleriz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konukları ise: Asuman Baytop

1920 yılında dünyaya gelen Asuman Hanım’ın babası Atatürk’ün doktorlarından Mehmet Kamil Berk’tir. İlk ve orta eğitimini Fransız okulunda, liseyi ise Şişli Terakki’de okur. 1943’te de İstanbul Üniversitesi Eczacılık bölümünü bitirir.

Aynı fakültede asistan olan Baytop, Türkiye’de modern botaniğin kurucusu Ord. Alfred Heilbronn ile çalışır. Sonrasında doktora yapmak için Zürih’e gider ve ETH’de Prof. Hans Flück danışmanlığında tezini verir.

1949’da okuluna geri dönen Baytop, Farmakognozi kürsüsünde çalışmalarına devam eder. Ayrıca İsviçre’deyken topladığı 601 adet bitki örneğini de İstanbul Üniversitesi’ne bağışlar. Ve bugünden sonra bütün çalışmalarını Türkiye üzerinde yoğunlaştırır.

Türkiye florasına 8 tür, 3 alttür kazandıran Baytop bu bağlamda Türkiye’de yaptığı 150’den fazla arazi gezisinde 23 bin bitki örneği toplar. Ayrıca bilim insanının adı 9 bitki türüne verilir.

Fotoğrafta gördüğünüz bitki, Asuman Baytop’un 1979’da Akseki’de topladığı ve kendi adı ile anılan ‘Crocus asumaniae’dir.

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbayumu (ISTE) ve Farmasötik Botanik Anabilim Dalı’nın kuruculuğunu üstlenen Baytop’un arazi gezileri İstanbul, Trakya ve Anadolu olarak üçe ayrılır.

Emekliliğinden sonra İstanbul florasına yönelen ve 1989 yılından itibaren ise Türkiye’de botanik eğitiminin ve araştırmalarının tarihini inceleyen Baytop aynı zamanda bir annedir ve Türkiye’nin önemli bilim insanlarından Feza Günergün’ü yetiştirir.

Hayatı boyunca toplamda 250’den fazla bilimsel yayın, kitap, katalog, proje hazırlayan Baytop ayrıca ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülen bilim insanı 2015’te 94 yaşındayken aramızdan ayrılır.

Ne mutlu topraklarımıza ki bize ki böyle bir değere sahip olmuşuz! Yarın görüşmek üzere dostlar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir