Adana Tren Garı Nerede? Telefon Numarası, Bilet Fiyatları, Sefer Saatleri Ve Yol Tarifi

Adana Tren Garı Adana’nın Seyhan ilçesi Sular mevkiinde konumlanmaktadır. Adana Tren Garında günde yaklaşık 60 sefer yapılmaktadır.

Adana Tren Garı Nerede?

Adana Tren garı Adana’nın Seyhan ilçesi Sular mevkiinde yer almaktadır. Adana Tren Garı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın 6. Bölge Müdürlüğü’nün yönetim alanındadır. Adana Tren Garı Adana-Halep demiryolu ve Adana -Mersin demiryolunun başlama noktası olarak kabul edilmektedir.

Adana Tren Garı 1912 yılında hizmete girmiştir. İstasyondan yapılan ilk seferler Konya-Yenice arasında gerçekleştirilmiştir. Günümüzde ise Adana Tren Garı Erciyes Ekspresi, Fırat Ekspresi ve Toros Ekspresi’nin ana hat üzerinde hizmet veren trenleri ile Mersin-İskenderun, Mersin-Adana ve Mersin-İslahiye arasında hizmet veren bölgesel trenlere ev sahipliği yapmaktadır.

Adana Tren Garı Bölümleri 

Adana Tren Garı Adana Seyhan ilçesinde yer almaktadır. Garın hemen ön kısmında Uğur Mumcu Meydanı bulunmaktadır. Adana Tren Garı lojmanları, ana bina ve tamir atölyeleri ile ortalama 450.000 metrekare büyüklüğünde bir alanda hizmet vermektedir. Binanın sağ ve sol tarafında ayrı ayrı lojmanlar mevcuttur.

Geniş ve yüksek bir mekanda bulunan istasyonun orta bölümünde gişeler, bekleme salonu, eşya emanet bölümü, stantlar ve danışma yer almaktadır. Alanın üst katında ise gar müdürlüğü, VIP salonu ve hareket memurluğu bulunmaktadır. İstasyonda yolcular için toplam 3 adet peron bulunmaktadır.

Adana Tren Garı Telefon Numarası, Bilet Fiyatları, Sefer Saatleri ve Yol Tarifi

Adana Tren Garından her gün ana hat ve bölgesel tren seferleri düzenlenmektedir. Adana Tren Garından her gün düzenlenen ana hat seferleri şunlardır:

Fırat Ekspresi Ana Hat Seferi: Fırat Ekspresi Elazığ-Adana-Elazığ arasında yapılan seferlerdir. Fırat Ekspresi haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Sefer saati her sabah saat 09:00’dur. Bilet fiyatı: 140 Türk lirasıdır. Fırat Ekspresi; Elazığ-Malatya-Gölbaşı-Osmaniye-Adana güzergahını izlemektedir.

Erciyes Ekspresi Ana Hat Seferi: Erciyes ekspresi Kayseri-Adana-Kayseri arasında düzenlenen seferlerdir. Erciyes Ekspresi haftanın her günü hizmet vermektedir. Sefer saati her gün saat 16:30’dur. Bilet fiyatı: 87 Türk lirasıdır.

Erciyes Ekspresi Kayseri’ye giderken toplam 21 duraktan geçmektedir. Erciyes Ekspresi; Adana-Şakirpaşa-Şehitlik-Yenice-Durak-Şehitlik-Kelebek-Karaisalıbucağı-Hacıkırı-Belemedik-Pozantı-Çiftehan-Gümüş-Ulukışla-Karalar- Kemerhisar-Bor-Niğde-Hüyük-Yeşilhisar-Kayseri (incesu)-Boğazköprü-Kayseri güzergahını izlemektedir.

Adana Tren Garından her gün düzenlenen bölgesel hat seferi şunlardır:

Adana-Mersin Bölgesel Treni: Adana Tren Garından Mersin Tren Garına her gün 17 adet sefer düzenlenmektedir. İlk tren sabah saat 06:45’te hareket etmektedir. Mersin yönüne giden son trenin saati ise 21:20’dir.

Adana-Mersin arası bölgesel trenler yaklaşık olarak 40 – 60 dakikada bir hareket etmektedir. 2023 yılı güncel bilet fiyatı 37-40 Türk lirasıdır.

Adana-Mersin arasında toplam 9 durak bulunmaktadır. Adana-Mersin bölgesel treni: Adana-Şakirpaşa-Şehitlik-Yenice-Tarsus-Huzurkent-Taşkent-Karacailyas-Tırmıl-Mersin güzergahını izlemektedir.

Tren saatleri hakkında detaylı bilgi TCDD’nin resmi web sitesinde yer almaktadır.

Adana Tren Garı telefon bilgileri aşağıdaki şekildedir:

Telefon Numarası: 0 (322) 453 69 14

Adana tren garına TCDD çağrı merkezi aracılığı ile de ulaşmak mümkündür:

TCDD İletişim Numarası: 444 8 233

Adana Tren Garı Yol Tarifi: Adana Tren Garı Adana Seyhan ilçesinde yer almaktadır. Adana Tren Garı Seyhan ilçesinde bulunan Uğur Mumcu Meydanı’na çok yakında bir konumda bulunmaktadır. Meydan garın ön kısmında yer almaktadır.

Adana Tren Garına Adana’nın birçok yerinden toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. Adana belediyesinin resmi internet sitesinde Adana Garına giden toplu taşıma otobüsleri hakkında detaylı bilgi yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir